Kiedy wymieniać filtry w samochodzie?

comment Komentarz: 0 favorite Trafienie: 604

Prawidłowa eksploatacja auta może w dużym stopniu przyczynić się do poprawy jego żywotności oraz zmniejszenia liczby nieoczekiwanych awarii. Jedną z czynności, które powinny być przeprowadzane regularnie, jest wymiana różnych materiałów eksploatacyjnych. W każdym aucie naturalnemu zużyciu ulegają olej silnikowy, filtry samochodowe, a także klocki hamulcowe, pióra wycieraczek, paski klinowe czy żarówki. Dzięki regularnemu serwisowaniu zgodnie z zaleceniami producenta zyskujemy pewność, że auto nie odmówi nam posłuszeństwa z powodu zerwanego paska czy awarii spowodowanej uszkodzeniem silnika. Jednym z niedocenianych elementów, które powinny podlegać okresowej wymianie, są filtry. Zobaczmy, kiedy warto je wymieniać i dlaczego.

Filtry powietrza, oleju, paliwa i czynnika hydraulicznego

Filtry powietrza odpowiadają w samochodzie za czystość powietrza doprowadzanego do silnika oraz jakość tego, które jest używane na potrzeby wentylacji i klimatyzacji kabiny. Filtry oleju usuwają zanieczyszczenia w postaci drobnych opiłków, gromadzących się w silniku nagarów czy wilgoci. Filtry paliwa pomagają w oczyszczaniu benzyny lub oleju napędowego, które są spalane w silniku. Filtry hydrauliczne są montowane w układach zawieszenia lub innych urządzeniach sterowanych hydraulicznie i odpowiadają za dobry stan płynu używanego do przenoszenia mocy.

Zgodnie z zaleceniem producenta filtry zazwyczaj wymienia się podczas przeglądu, który auto powinno przejść po przejechaniu określonej liczbie kilometrów, bądź po upływie wskazanego w dokumentacji technicznej czasu. Filtr oleju powinien być wymieniany zawsze wraz z wymianą oleju. Najczęściej producenci zalecają przeprowadzenie tej czynności przynajmniej raz w roku. Warto pamiętać o tym, że zwykle korzystniejsza będzie częstsza wymiana, niż ta wynikająca z przejechanych kilometrów. Dobrze rozważyć ją zwłaszcza wtedy, gdy auto jest eksploatowane w ciężkich warunkach. Nie chodzi tu tylko o jazdę w terenie czy przy dużej wilgotności, ale również o ciągłe poruszanie się po mieście. Przyspieszanie, stanie w korkach i jazda na krótkich trasach jest dla silnika i całego auta bardzo poważnym wyzwaniem.

Trzeba pamiętać o tym, że mocno zabrudzony filtr powietrza będzie wpływał na pogorszenie się osiągów auta i obniży kulturę pracy. Silnik może nie otrzymywać wymaganej ilości powietrza, w związku z czym samochód nie osiągnie pełnej mocy. Brudny filtr może oznaczać również większe zużycie paliwa, a nawet niebezpieczeństwo uszkodzenia silnika.

Kabinowe filtry powietrza warto wymienić także po okresach, gdy są bardziej narażone na zużycie. Dotyczy to zwłaszcza wiosny, gdy w powietrzu znajduje się dużo pyłków roślin. Filtry powietrza dostarczanego do silnika mogą potrzebować dodatkowej wymiany latem, jeśli auto często pokonuje drogi gruntowe. Zwykle wiąże się to z dużą ilością piasku osadzającą się w filtrze. Zima również jest okresem, w którym powietrze ma gorszą jakość. Jest wówczas bardziej wilgotne i zawiera większą ilość zanieczyszczeń, nie tylko związanych z obecnością pyłu z klocków hamulcowych, ścieranych opon czy spalin, lecz również z podniesioną zawartością dymu z domowych kotłów centralnego ogrzewania. W takich warunkach z pewnością nie zaszkodzi, jeśli sprawdzimy stan filtra, a w razie potrzeby wymienimy go na nowy.

Komentarze

Bez komentarza w tej chwili!

Zostaw swój komentarz

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło