Co warto wiedzieć o olejach silnikowych?

comment Komentarz: 0 favorite Trafienie: 872

Nie trzeba być doświadczonym fachowcem, aby wiedzieć, że rodzaj i jakość oleju silnikowego mają duży wpływ na sprawność jednostki napędowej. Nawet początkujący użytkownicy pojazdów zdają sobie sprawę z tego, że wybór oleju silnikowego nie może być przypadkowy. Jak wybrać najlepszy i idealnie dostosowany do potrzeb naszego samochodu? Poniżej znajdziesz odpowiedź na to pytanie.

Olej silnikowy - to musisz wiedzieć!

Chcesz cieszyć się sprawnością pojazdu, wybierz dobry olej silnikowy! Jednostka napędowa wymaga odpowiedniego smarowania, bo przekłada się ono na jej stan techniczny. Kompromisy oraz pozorne oszczędności zwykle kończą się sporymi wydatkami i naprawą kluczowych do prawidłowego funkcjonowania pojazdu podzespołów. Silnik jest sercem każdego samochodu, dlatego warto o niego jak najlepiej dbać. Wówczas odwdzięczy się nie tylko miarową i efektywną pracą, ale przede wszystkim pozwoli uniknąć kosztownych napraw i zakupu części zamiennych.

Jakie oleje silnikowe są dostępne na rynku?

Na rynku dostępne są 3 rodzaje produktów o różnych parametrach oraz składzie. Wyróżniamy oleje silnikowe mineralne, półsyntetyczne i syntetyczne. Wybór odpowiedniego powinien zostać poprzedzony zapoznaniem się z zaleceniami producenta pojazdu, które uwzględniają specyfikacje jakościowe i lepkościowe oleju silnikowego.

O czym świadczy klasa lepkości oleju silnikowego?

Klasa lepkości oleju silnikowego wskazuje m.in. na jego gęstość i określa ją specjalnie stworzona skala od 0 do 60. Wskazuje ona na to, jak gęsty jest olej silnikowy oraz z jakim oporem przepływa w określonej temperaturze. Na rynku dostępne są oleje silnikowe o różnej lepkości oraz tzw. jednosezonowe. Ma to związek z tym, że nie każdy olej silnikowy pozwoli uruchomić silnik np. w wyjątkowo niskiej temperaturze oraz może pracować w wysokich temperaturach i przy dużych naciskach na smarowanie.

Jakość oleju silnikowego ma ogromne znaczenie…

Jakość oleju silnikowego jest równie ważna, jak jego prawidłowe dopasowanie do potrzeb jednostki napędowej. To ona wpływa m.in. na ograniczenie ryzyka nadmiernego zanieczyszczenia silnika, które skutkuje awariami i wiąże się z nieplanowanymi wydatkami. Nie bez znaczenia pozostają także dodatki uszlachetniające, dzięki którym olej silnikowy zyskuje odpowiednie właściwości.

Komentarze

Bez komentarza w tej chwili!

Zostaw swój komentarz

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło