Gdzie tanio kupimy części samochodowe?
Utrzymanie pojazdów w dobrym stanie technicznym wymaga ich starannego serwisowania oraz terminowego wykonywania niezbędnych przeglądów okresowych. Wraz z rosnącym przebiegiem podzespoły każdego auta ulegają jednak stopniowemu zużyciu, poza wymianą typowych elementów i akcesoriów eksploatacyjnych od klocków hamulcowych po oleje silnikowe czy filtry powietrza, konieczne staje się więc dokonywanie rozmaitych napraw.
W takim przypadku liczyć się będzie właściwa diagnoza i trafne wskazanie, czego dotyczy usterka, a także jej profesjonalne usunięcie. Przywrócenie pełnej sprawności będzie jednak niemożliwe bez dostępu do tanich części zamiennych do samochodów. Poza niską ceną muszą one jednak gwarantować również odpowiednią jakość oraz być łatwo dostępne. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku ciężarówek, autobusów czy wszelkiego rodzaju maszyn roboczych, ponieważ każdy ich przestój oznacza zazwyczaj znaczne straty dla ich właściciela. Przekonajmy się, jakie części samochodowe są warte uwagi oraz zobaczmy, gdzie można się w nie zaopatrzyć w najkorzystniejszych cenach.
Czy znalezienie tanich części samochodowych o dobrej jakości jest możliwe?
Zakup odpowiednich części zamiennych do samochodu pozwala na sprawne przeprowadzenie koniecznej naprawy, jednak poza dopasowaniem ich rodzaju do konkretnej marki, modelu oraz okresu, w jakim pojazd był produkowany, duże znaczenie ma zadbanie o ich właściwą jakość. Wiele elementów wymienianych w trakcie usuwania usterek trafia do istotnych podzespołów pojazdu, które bezpośrednio wpływają na jego żywotność, a także na poziom bezpieczeństwa. Kupujący powinien więc mieć pewność, że spełniają one wszystkie wymagania jakościowe i nie zużyją się przedwcześnie, jak również iż poziom ich wykonania nie będzie powodował żadnego zagrożenia.
Wszystkie części samochodowe wprowadzane do obrotu na terenie Unii Europejskiej muszą posiadać znak CE, który potwierdza, że spełniają wymagania dotyczących ich norm. W przypadku części mających bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo lub środowisko naturalne muszą one również mieć odpowiednie świadectwo homologacji. Obowiązek ten dotyczy np. elementów układu hamulcowego – tarczy i klocków – ale także choćby wtryskiwaczy i niektórych części wydechu. Równie ważna jest jakość podzespołów, którą ciężko samodzielnie zweryfikować, dobrą metodą może więc być poleganie na renomie dostawcy części zamiennych.
Wskazówką może być także to, kto jest producentem danego podzespołu. Wśród części zamiennych do samochodów można znaleźć cztery typy elementów. Części oferowane przez producenta pojazdu oznaczone jego logiem, będące określane jako oryginalne części zamienne (OE), czyli takie, które trafiają na tzw. pierwszy montaż. Równie dobrą jakość zapewniają zamienniki oryginalnych części zamiennych (OEQ/OES). Są one zwykle produkowane przez dostawców zewnętrznych i powstają na tych samych liniach produkcyjnych i z identycznych materiałów jak części OE. Widnieje na nich jednak logo dostawcy, który je wytwarza. Kolejną kategorią są części nazywane zamiennikami o jakości porównywalnej z częściami oryginalnymi. Są one wytwarzane przez niezależnych producentów, którzy często są podwykonawcami innych firm. Części tego rodzaju mają identyczne cechy jakościowe i wytrzymałościowe jak części oryginalne (P), choć technologia ich wytwarzania czy użyty materiał może być nieco inny. Części z tej grupy są sprzedawane pod różnymi markami, często również różnych sieci handlowych zajmujących się sprzedażą podzespołów. Częściami, których należy unikać, są natomiast części oznaczane jako kategoria Z. Obejmuje ona części o nieokreślonej jakości, które nie są w żaden sposób weryfikowane ani sprawdzane przez niezależne instytucje, więc to, czy spełniają odpowiednie parametry, pozostaje zagadką.
Jak znaleźć dostawcę części oferującego korzystne warunki zakupu?
Większości użytkowników zależy na tym, by zamontowane podzespoły były możliwie najlepszej jakości, jednak zwykle równie istotny jest ich koszt. W celu obniżenia kosztów napraw najkorzystniej będzie decydować się na zakup części mających najlepszy stosunek jakości do ceny, jak również szukać dostawców, którzy są w stanie zadowolić się niską marżą i sprzedawać podzespoły w niezbyt wygórowanych cenach. Z punktu widzenia opłacalności na ogół nie warto kupować części OE, a więc tych gdzie można znaleźć logo producenta pojazdu. Będzie to konieczne zwykle tylko w przypadku nowych modeli, dla których inne kategorie części nie są jeszcze dostępne. O wiele lepiej będzie zdecydować się na części P lub typu OEQ/OES, jeśli nie ma możliwości zakupu części o jakości identycznej z oryginalną albo cena jest w obu przypadkach taka sama.
Drugim ważnym czynnikiem będzie miejsce zakupu. Choć części można kupić w wielu miejscach, zwykle najkorzystniejsze ceny można uzyskać, korzystając z profesjonalnych sklepów internetowych specjalizujących się w sprzedaży podzespołów do określonego typu aut. Najczęściej mają one niskie marże, oferują niemal natychmiastową wysyłkę albo gwarantują dostępność większości swej oferty w ciągu 24 godzin. Równie ważne są możliwości łatwego wyszukania części. Często jest to możliwe na podstawie numeru OE albo numeru z bazy TechDoc, co będzie praktyczne zwłaszcza w przypadku aut ciężarowych i autobusów. Jeśli numery części są nieznane, nierzadko właściwy typ można ustalić na podstawie numeru VIN bądź po podaniu roku produkcji, modelu lub marki pojazdu. Jeśli informacje tego rodzaju nie są dostępne przez stronę internetową, to można je uzyskać, kontaktując się ze sklepem telefonicznie.
Szukając odpowiedniego dostawcy części samochodowych, warto też zwrócić uwagę na to, jak szeroka jest oferta sklepu. W większości przypadków wygodniej i szybciej będzie zamawiać wszystkie potrzebne elementy w jednym miejscu. Wiąże się to również z niższymi kosztami dostawy. Cenna jest też możliwość dokonywania zakupów stacjonarnych, co będzie ważne dla firm transportowych oraz warsztatów znajdujących się w pobliżu magazynu sklepu. W sytuacjach, gdy dokonanie naprawy jest szczególnie pilne, bez przeszkód można sprawdzić dostępność części, korzystając ze strony internetowej lub dzwoniąc pod numery telefonicznie do tego przeznaczone, a następnie odebrać je we własnym zakresie.
Komentarze
Bez komentarza w tej chwili!
Zostaw swój komentarz