Jak przygotować auto do wiosny i co należy wymienić w samochodzie po zimie?
Zima to najbardziej wymagająca pora roku dla samochodów. Jeśli nie zadbaliśmy o odpowiednie przygotowanie auta do sezonu zimowego, niekorzystne warunki atmosferyczne, śnieg i niskie temperatury mogą być przyczyną usterek.
Wraz z nadejściem wiosny, warto sprawdzić stan techniczny auta i przygotować go do innych warunków użytkowania. Dowiedz się, na co warto zwrócić szczególną uwagę, szykując auto do jazdy po zimie.
Wymiana opon
Kiedy temperatura utrzymuje się powyżej 7°C, jest to czas na zmianę opon z zimowych na letnie. Dlaczego sezonowa wymiana opon jest tak ważna? Ma to związek nie tylko z komfortem jazdy, ale też z bezpieczeństwem. Opony zimowe składają się z zupełnie innej mieszanki, niż letnie Mają też inny bieżnik umożliwiający bardzo dobre odprowadzanie śniegu, lecz niekoniecznie wody. Na rozgrzanym asfalcie opona zimowa nie tylko traci swoje właściwości, ale też – dzięki temu, że jest miękka – szybko się zużywa.
Wymiana wycieraczek
Wycieraczki, które były intensywnie eksploatowane przez całą jesień i zimę, na wiosnę mogą nadawać się jedynie do wymiany. Jeśli zauważymy, że wycieraczki nie zbierają wody, mażą szybę lub pozostawiają na niej plamy, oznacza to, że czas je wymienić na nowe.
Wymiana filtrów samochodowych i czyszczenie klimatyzacji
Powietrze, które dostaje się do wnętrza auta podczas zimy, jest bardziej zanieczyszczone niż latem, dzięki czemu konieczna może okazać się wymiana filtrów samochodowych. Dotyczy to filtra powietrza oraz filtra kabinowego. Jest to szczególnie ważne, jeśli samochodem podróżują osoby z alergią. Dobrze jest też przeczyścić układ klimatyzacji, ponieważ wilgoć w okresie zimowym sprzyja rozwojowi grzybów i drobnoustrojów.
Mycie samochodu przy użyciu chemii samochodowej
W okresie zimowym, szczególnie narażona na uszkodzenia jest powłoka lakiernicza samochodu. Błoto, piasek, sól drogowa, a także chemikalia wykorzystywane do odśnieżania dróg wnikają we wszelkie zakamarki, co sprzyja przyspieszaniu zjawiska korozji. Przygotowując auto po zimie, warto poświęcić kilka godzin na jego dokładne umycie. Aby mycie przyniosło zamierzony efekt, dobrze jest skorzystać ze specjalistycznej chemii samochodowej, którą można zakupić online, np. w sklepie motoryzacyjnym Rozruch. Należy również zabezpieczyć ewentualne odpryski i inne ubytki powłoki lakierniczej.
Sprawdzenie poziomu płynów samochodowych i oleju silnikowego
Przygotowując samochód na wiosnę, dobrze jest sprawdzić poziom płynów samochodowych – płynu do spryskiwaczy, płynu hamulcowego oraz płynu chłodniczego i w razie potrzeby go uzupełnić. Należy również sprawdzić poziom oleju silnikowego przy pomocy bagnetu pomiarowego. Jeśli zauważymy nagły spadek poziomu oleju, powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do serwisu. Nie ma natomiast konieczności wymiany oleju silnikowego po zimie. Olej powinien być wymieniany zgodnie z zaleceniami producenta auta.
Sprawdzanie układu hamulcowego i zawieszenia
Podobnie jak nadwozie, również podwozie w okresie zimowym jest narażone na działanie niekorzystnych warunków. Warto podnieść samochód i sprawdzić, czy podczas eksploatacji w trudnych warunkach nie doszło do wycieków w amortyzatorach oraz, czy nie doszło do zanieczyszczenia układu hamulcowego. Jeśli elementy układu hamulcowego ocierają się o siebie, należy udać się do serwisu.
Komentarze
Bez komentarza w tej chwili!
Zostaw swój komentarz