Jak prawidłowo dbać o klimatyzację?
Współczesne samochody są wyposażane w wiele systemów, które zwiększają bezpieczeństwo i poprawiają komfort jazdy. Coraz częściej jednym ze standardowych urządzeń montowanych w aucie jest klimatyzacja. Pozwala ona na jazdę w komfortowych warunkach mimo panującej na zewnątrz wysokiej temperatury, a jesienią i zimą ułatwia osuszenie wnętrza i usunięcie z szyb osadzającej się na nich skroplonej wilgoci. Sprawne działanie klimatyzacji samochodowej wymaga jednak właściwej eksploatacji. Sprawdźmy, w jaki sposób należy dbać o klimatyzację i o czym warto pamiętać.
Właściwa eksploatacja i regularne serwisowanie
Klimatyzacja to nie tylko możliwość zapewnienia sobie chwili wytchnienia w upalne dni. Jej stosowanie przekłada się taż na bezpieczeństwo jazdy i pozwala na lepszą koncentrację za kierownicą. Właściwa eksploatacja klimatyzacji wymaga jednak przestrzegania pewnych zasad. Trzeba pamiętać, by przed jej uruchomieniem w bardzo nagrzanym samochodzie przewietrzyć nieco wnętrze. Powinniśmy również zawsze zamykać okna przed jej włączeniem. Warto również przestrzegać zasady zgodnie, z którą nie należy zbytnio wychładzać wnętrza ani nie kierować strumienia powietrza bezpośrednio na siebie, bo może to skończyć się przeziębieniem.
Wszystkie urządzenia systemu klimatyzacji są smarowane dzięki olejowi krążącemu w instalacji wraz z czynnikiem chłodzącym. Pozostawione bez odpowiedniego smarowania podzespoły mogą ulec uszkodzeniu. Olej z czasem ścieka bowiem ze wszystkich elementów układu, które są wówczas bardziej narażone na rdzewienie, a po uruchomieniu urządzenia przez pewien czas pracują bez właściwego smarowania. Z tego powodu trzeba pamiętać o tym, by klimatyzację uruchamiać na jakiś czas przez cały rok, naturalnie właściwie ustawiając temperaturę.
System klimatyzacji wymaga również systematycznych przeglądów. Ze względu na wilgoć w układzie mogą się pojawić zagrzybienia lub pleśnie. Dlatego cały system powinien być czyszczony i dezynfekowany. Zarówno kanały, którymi powietrze jest rozprowadzane po kabinie, jak i poszczególne elementy urządzenia, np. parownik.
Konieczne jest również wymienianie filtrów kabinowych, które wychwytują zanieczyszczenia i alergeny. Trzeba też pamiętać o sprawdzaniu stanu i ilości czynnika chłodzącego. W razie potrzeby powinien on być uzupełniony lub wymieniony.
Komentarze
Bez komentarza w tej chwili!
Zostaw swój komentarz