Części samochodowe - oryginalne czy zamienniki?

comment Komentarz: 0 favorite Trafienie: 468

Sprawne działanie pojazdów oraz skuteczność i trwałość wykonywanych napraw zależy w dużej mierze od jakości użytych części zamiennych. Przed osobami decydującymi się na wymianę konkretnych podzespołów staje często konieczność wyboru alternatywy: czy zdecydować się na części oryginalne, czy też zainwestować w ich zamienniki. Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu i sprawdźmy, czy lepiej kupić części oryginalne, czy raczej wybrać ich zamienniki.

Części z logiem producenta auta czy niezależnego dostawcy?

To oczywiste, że producenci samochodów nie są w stanie samodzielnie wytwarzać wszystkich elementów, które wykorzystują. Dlatego znaczna część komponentów jest przez nich zamawiana u różnych podwykonawców. Firmy zewnętrzne specjalizują się zwykle w produkcji podzespołów określonego rodzaju. Dostarczają one np. sprzęgieł, hamulców czy też określonych podzespołów elektronicznych. Dla osoby, która decyduje się na zakup nowego auta, nie ma to większego znaczenia, ponieważ za sprawne działanie całości, tak czy inaczej odpowiedzialność w postaci gwarancji, bierze na siebie producent auta. Sytuacja komplikuje się jednak wówczas, gdy mamy zamiar dokonać naprawy w samochodzie używanym.

Wtedy zamawiając część zamienną, możemy dostać podzespół z logiem producenta auta, który będzie jednak wyprodukowany i dostarczony przez dostawcę zewnętrznego. Najczęściej firma wytwarzająca daną markę samochodów dolicza do sprzedawanego elementu sporą marżę. Wiele osób zadaje sobie jednak pytanie, czy zakup bezpośrednio od wytwórcy nie byłby lepszym wyjściem?

Rzeczywiście wielu poddostawców oferuje te same podzespoły pod swoją marką, jednak znacznie taniej. Co więcej, istnieje sporo firm niezależnych, które oferują podobne części, a cena bywa jeszcze bardziej atrakcyjna. Czy warto zatem wybrać najtańszą ofertę?

Koszty części samochodowych są naturalnie ważne, ponieważ wpływają na cenę naprawy i koszt eksploatacji pojazdu. Trzeba jednak pamiętać, że bardzo często wymieniane podzespoły są odpowiedzialne za bezpieczeństwo lub za sprawne funkcjonowanie innych części. W przypadku urządzeń mechanicznych jeden wadliwy podzespół może być przyczyną bardzo poważnej awarii i jeszcze kosztowniejszej naprawy.

Oferta zamienników będzie więc warta rozpatrzenia tylko wówczas, gdy zapewniają one użytkownikowi porównywalną jakość. W przeciwnym razie ryzyko może okazać się zbyt duże, a potencjalne zyski łatwo mogą zamienić się w stratę.

Z całą pewnością należy unikać zamienników produkowanych przez nieznane firmy, które oferują wprawdzie niską cenę, ale również bardzo niską jakość swoich wyrobów. Bardzo często tego typu produkty są bardziej podobne do kiepskich podróbek niż do części, których można użyć do naprawy auta.

Komentarze

Bez komentarza w tej chwili!

Zostaw swój komentarz

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło